ଚାଲିଗଲେ ହିନ୍ଦୀ ସାହିତ୍ୟର ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ପ୍ରଫେସର୍‌ ରାଧାକାନ୍ତ ମିଶ୍ର

0 297

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଶିଷ୍ଟ ହିନ୍ଦୀ ପଣ୍ଡିତ, ଲେଖକ, ଅନୁବାଦକ ଶିକ୍ଷକ, ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଫେସର ରାଧାକାନ୍ତ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ସେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲାବେଳେ ହଠାତ୍‌ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ଏକାଅଶି ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଫେସର ମିଶ୍ର, ଯିଏ ହିନ୍ଦୀ ଅଧ୍ୟୟନ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଥିଲେ – ସତୁରି ଦଶକରୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ, ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାହିତ୍ୟ ସାଧନାରେ ସକ୍ରିୟ ଥିଲେ । ଅଧ୍ୟାପକ ଜୀବନ କାଳରେ ସେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ ରହିଥିଲେ । ସେ ପ୍ରାୟ ଦଶ ବର୍ଷ ଧରି କଟକ, ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ହିନ୍ଦୀ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ତଥା ମୁଖ୍ୟ ଥିଲେ । ପରେ ଗଙ୍ଗାଧର ସମ୍ବଲପୁରର ମେହେର କଲେଜରୁ ପ୍ରିନ୍ସପାଲ ଭାବରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ହିନ୍ଦୀ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଆଜି ମଧ୍ୟ ମନେ ରହିଛି । ତାଙ୍କର ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ଓଡ଼ିଶା ପରି ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାଭାଷୀ ପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ତିନି ହଜାର ହିନ୍ଦୀ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସେ ଶାନ୍ତି ନିକେତନରେ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ସାହିତ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସରେ ମଧ୍ୟ ରାଧାକାନ୍ତ ଜୀ ତୁଳନାତ୍ମକ ନଥିଲେ । ‘ରାମଚରିତମାନସ୍‌’, ‘କାମାୟାନି’, ‘ନଦୀ ଦ୍ୱୀପ’ ଇତ୍ୟାଦିର ଓଡ଼ିଆ ଅନୁବାଦ, ଫକୀରମୋହନଙ୍କ କ୍ଲାସିକ ଉପନ୍ୟାସ ‘ଛଅ ମାଣ ଆଠଗୁଣ୍ଠ’ ଇତ୍ୟାଦିର ହିନ୍ଦୀ ଅନୁବାଦ ହେତୁ ତାଙ୍କର ଅନୁବାଦ ସାହିତ୍ୟରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ଥିଲା । ତାଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହିନ୍ଦୀର ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ବିଭାଗ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସେ ପରିଣତ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ । ତାଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ଦଶରୁ ଅଧିକ ଗବେଷକ ପିଏଚଡି ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ସେ ହିନ୍ଦୀ ପ୍ରତି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହିନ୍ଦୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଆଗ୍ରା ଏବଂ ‘ହିନ୍ଦୀ ଅଣ-ହିନ୍ଦୀ ଭାଷା ଲେଖକ ପୁରସ୍କାର’ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ସେ ଜଣେ ଛାତ୍ରବତ୍ସଳ ଏବଂ ସ୍ନେହଶୀଳ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି ପୁଅ, ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଏବଂ ପତ୍ନୀ ଅଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

3 + 12 =