କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ : ଅଶ୍ଵିନୀ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କୁ ରେଳ, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା

0 302

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରେ ନୂତନ ଭାବେ ୪୩ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାରୁ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଥିବା ଅଶ୍ଵିନୀ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କୁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଠାରୁ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍ ବିଭାଗ କାଢ଼ି ନିଆଯାଇ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରୁ ବାଦ୍ ଦିଆ ଯାଇଛି। ବୈଇଜନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଓ ଅପରାଜିତା ଷଡଙ୍ଗୀକୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି।

ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲିକା : କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ 1. ନାରାୟଣ ରାଣେ: ମାଇକ୍ରୋ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ | 2. ସରବାନନ୍ଦ ସୋନୋୱାଲ: ବନ୍ଦର, ପରିବହନ ଏବଂ ଜଳପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ; ଏବଂ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରୀ | 3. ଡ ବିରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର: ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ 4. ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଦିଆ। ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ |

5. ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ସିଂ: ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ 6. ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ: ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ; ଯୋଗାଯୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ; ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରୀ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି | 7. ପାଶୁପତି କୁମାର ପରାସ: ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ | 8. କିରେନ ରିଜିଜୁ: ଆଇନ ଓ ନ୍ୟାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ 9. ରାଜ କୁମାର ସିଂ: ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ; ଏବଂ ନୂତନ ଏବଂ ନବୀକରଣ ଯୋଗ୍ୟ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ | 10. ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଂ ପୁରୀ: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ; ଏବଂ ଗୃହ ଓ ନଗର ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ 11. ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ: ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ; ଏବଂ ରାସାୟନିକ ଏବଂ ସାର ମନ୍ତ୍ରୀ | 12. ଭୁପେଣ୍ଡର ଯାଦବ: ପରିବେଶ, ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରୀ; ଏବଂ ଶ୍ରମ ଓ ରୋଜଗାର ମନ୍ତ୍ରୀ 13. ପରଶୋଟମ୍ ରୁପାଲା: ମତ୍ସ୍ୟ, ପଶୁପାଳନ ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧ ମନ୍ତ୍ରୀ 14. ଜି କିଶାନ୍ ରେଡ୍ଡୀ: ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ; ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ; ଏବଂ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବର ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଞ୍ଚଳ 15. ଅନୁରାଗ ସିଂ ଠାକୁର: ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ; ଏବଂ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ କ୍ରୀଡା ମନ୍ତ୍ରୀ

Leave A Reply

Your email address will not be published.

14 − 9 =